Sütyen Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

En iyi tasarımcıların elinden çıkmış, nadide bir elbise satın almış olsanız bile, eğer giydiğiniz sütyen yanlış olmuş ise sönük kalmaya mecbursunuz... Evet, sert bir giriş yaptık ama dost acı söyler. Kadınların en çok para harcadıkları, dışarıdan pek görünmeyen ama en önemli gizli kahramanlardan biri olan sütyen için harika bir yazı hazırladık. Bu rehber sayesinde sütyen seçerken, sütyen alırken nelere dikkat etmelisiniz, işin püf noktaları neler hep beraber öğreneceğiz...

Giydiğiniz basit bir tişörtü bile ihtişamlı gösterecek iki şey ne olur derseniz biri göğüsleriniz diğer ise sütyeninizdir. İlla ki 90 beden göğüslere sahip olmanız gerekmez ama illa ki olması gereken bir şey var ise o da doğru sütyen seçimidir. Giydiğinizde rahat edemediğiniz bir sütyen veya iç çamaşırı, sizi huzursuz etmenin yanı sıra, duruşunuza ve görümünüze de etki edecektir. Peki Sütyen Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler nelerdir derseniz ilk olarak yanlış sütyen kullanıp kullanmadığınızı anlamak için listelemiş olduğumuz maddelere bir göz atalım.

  • Göğüsler sütyenin üzerinden taşma yapıyorsa
  • Sütyenin ön kısmı ve arka kısmı paralel değilse, yani sütyenin orta kısmı göğüs kafesine oturmuyorsa, arka kısmı yukarı çekiyorsa
  • Sütyeni çıkardığınız da sütyen askıları omuzlarınızda kızarıklık yapıyorsa
  • Sütyen giydiğiniz halde göğüsleriniz sarkık yada düzgün görünmüyorsa
  • Omuzlarınız öne doğru eğiliyorsa
  • Giydiğiniz sütyen potluk yapıyorsa yada kırışıyorsa
  • Göğüsleriniz sütyenin yan taraflarından taşma yapıyorsa, sütyen balenleri batma yapıyorsa
  • Sütyen askıları sık sık omuzlarınızdan düşüyorsa

Yukarıda listelediğimiz maddelerden herhangi biri var ise yanlış sütyen kullandığınızı artık biliyorsunuz.

Doğru bir sütyen seçimi yaparken, dikkat etmemiz gereken bir kaç önemli nokta bulunmakta. Bunlar; meme şekli, kıyafet tercihi ve doğru giyim...

Kadın göğüsleri yani memeleri yukarıda görülen görselde ki gibi 7 farklı tipte olmaktadır. Bu göğüs (meme) tipleri nelerdir inceleyelim...

Doğu - batı meme(göğüs) tipi

Görselde ilk sırada yer alan göğüs tipi (east - west) doğu - batı memeli tiptir. Yani meme uçlarınız birbirine zıt yönlere bakıyorsa göğüs tipiniz doğu - batıdır.

Damla meme (göğüs) tipi

İkinci sırada yer alan damla (tear drop) meme resimde göreceğiniz gibi şekli damla şekline benziyorsa damla meme tipindesinizdir.

Ayrık meme (göğüs) tipi

Eğer göğüsleriniz arasında farkedilebilir bir mesafe söz konusu ise siz ayrık memeli bir kadınsınız  demektir.

Yuvarlak meme (göğüs) tipi

Görselde 4. sırada yer alan göğüs tipi (round) yuvarlak meme tipidir, göğüslerinizin üstü ve altıda aynı şekilde dolgun ise karşıdan bakıldığında top gibi görünüyorsa, sizin meme tipiniz bu demektir.

Asimetrik meme (göğüs) tipi

Asimetrik göğüs tipinde memelerden biri diğerinden dikkat çekici şekilde büyükse siz asimetrik memeli bir kadınsınız demektir.

Uzun meme (göğüs) tipi

Uzun meme de nedir diye sorarsanız, memenizin üst kısmı, alt kısmına göre daha ince bir yapıda ise siz uzun memeli bir kadınsınızdır.

Çan meme (göğüs) tipi

Çan meme tipi aslında uzun meme tipine çok benzer ama tek bir fark var oda uzun memeye göre çok daha dolgun olmalarıdır.

Göğüs tipinizin ne olduğunu öğrendiğinize göre ikinci aşama olan elbise tiplerine göre sütyen seçimi konusundan devam edebiliriz...

Elbise tiplerine göre sütyen seçimi zaman zaman zor olmasa da yine bilmekte fayda var...

Görsel de yer alan elbise tiplerine göre nasıl bir sütyen giymelisiniz oldukça belli ama yine de açıklamak gerekirse, straplez elbise için elbette straplez sütyen tercih edilmeli, derin ve yaka elbiseler için yine v yaka tipinde üretilmiş sütyenler, sırtı açık elbiseler için arka bağlaması aşağıda olan sütyenler tercih edilmeli. Boyundan bağlamalı elbiseler için yine boyundan asklı sütyenler, racerback elbiseler için yine racerback sütyenler, balkonet elbiseler için balkonet sütyenler tercih edilir.

Konu elbiselere ve tarzlara gelmişken en çok merak edilen iki konuya da açıklık getirelim. Beyaz bir tişört yada elbise içine ne renk sütyen giymeliyiz ki sütyen görünmesin sorusuna. Aslında ilk olarak akla gelen beyaz elbisenin içine beyaz sütyen giyilmesi gerekir diyeceksiniz ama durum öyle değil, eğer giydiğiniz sütyen beyaz tişörtten yada elbiseden, gömlekten belli olmasın istiyorsanız o zaman nude yani ten rengi sütyen tercih etmelisiniz.

İkinci bir soru ise balconette bra Türkçesi balkonet sütyen ne demektir.

Sütyen nasıl giyilir?

Bir çok kadın halen daha sütyen nasıl giyilir tam olarak bilmiyor. Yukarıda görsel de yer alan şekilleri bir de yazılı ifade edelim, ilk olarak resimde yer aldığı şekilde öne eğilerek göğüslerin sütyen kuplarını, fincanlarını tam doldurmasına izin verin, tabi öncesinde kolları askıların içinden geçirerek tabi. Daha sonra hafif bir sallama ve elle müdahele ile göğüsleri tam yerlerine oturtun, arkadan bağlamasını yapın ve askı kayışları için en ideal ayarlamayı yaparak sütyeninizi doğru bir şekilde giymiş olacaksınız.