Doğru DÜDÜKLÜ Tencere Seçimi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı ve lezzetli yemekler pişirmek için doğru tencere seçimi yapmak gerekir. Tencere seçiminde tavsiyelere ihtiyacınız varsa aradığınız tüm bilgiler bu yazımızda.
Tencere seçimi yemeğin lezzetini belirler. Her yemek için farklı özellikte tencerelerkullanılmaktadır. Az sulu yemekler ve az yağda yapılacak kızartmalar için döküm tencere ya da tavalar; hızlı, kolay ve sağlıklı yemekler pişirmek aynı zamanda tasarruf etmek için düdüklü tencereler, lezzetli sulu tencere yemekleri hazırlamak için çelik ürünler tercih edilmektedir.
Her gün mutfağınızda yer verdiğiniz tencerelerinizde sağlıklı yemekler pişirirken, ısı ayarını ve kullandığınız kaşık materyalini de doğru seçmeniz önemlidir. Dilerseniz tencere türlerini incelemeden önce yemek pişirirken dikkat etmeniz gereken tüyolarımıza göz atın:

 • Tencerelerinizde tahta kaşık kullanın, metal kaşıklar tencere ve tavalarınızın çizilmesine neden olur.
 • Ocakta kullanacağınız ısı, tencere ebatları ile orantılı olmalı.
 • Yakıt tasarrufu için ateşin tencere dışına taşmamasına özen gösterin.
 • Düdüklü tencere kullanmadan önce tencerenin kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyun.

Çelik tencerenin önemi

Çelik tencereler sağlıklı yemekler pişirmek için en ideal tencerelerden biridir. Aşınmaya ve paslanmaya karşı dayanıklı bu tencereler ocak üzerinde yüksek sıcaklıklarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yapışmaz bir yüzeyi olmadığı için sulu yemeklerde tercih edilmesi gereken çelik tencereler ızgara, sote gibi yemekler için uygun değildir. Isıyı eşit şekilde dağıtma özelliği bulunan çelik tencere ve tavalar, artan yemekleri buzdolabında saklamak için de idealdir.
Çelik tencere ve tavalar herhangi bir kanserojen madde içermemektedir ve gıda ile temasları uygundur.

Neden döküm tencere kullanmalısınız?

Döküm tencereler sağlıklı yemekler pişirmek için idealdir. Oldukça yüksek ısılara dayanıklı olan döküm tencere ve tavalar, eşit ısı dağılımı da sağlamaktadır. Et mühürleme, et sote, sebze kavurma, az yağda tavuk ızgara yapmak için dökme demir tava ve tencereleri kullanabilirsiniz.
Dökme demir tencere ve tavalar, yüksek sıcaklıklarda bir miktar demirin yemeğe geçmesini sağlar ve bu zararlı olmayan, aksine kansızlık yaşayan kişilerin demir eksikliğinin giderilmesinde faydalı bir durumdur.

Karnıyarık tenceresi nasıl olmalı?

Karnıyarık tencerede pişirilecekse, tencerenin geniş ve sığ bir tencere çeşidi olan “karnıyarık tenceresi” olması gerekir. En ideal karnıyarık tenceresi ise granit ya da dökümdür. Karnıyarık az sulu bir yemek olduğu için çelik bu yemek için uygun değildir. Çünkü çeliğin yapışmaz özelliği yoktur.

Tasarruf için düdüklü tencere

Yemekleri hızlı ve sağlıklı bir şekilde pişirmek için düdüklü tencereler sıkça kullanılmaktadır. Yemeğin daha kolay pişmesini sağlayan düdüklü tencereler gaz, su ve zaman bakımından tasarruf edilmesini sağlar. Çorba, et, zeytinyağlı gibi birçok yemek düdüklü tencerede pişirilebilmektedir.
Düdüklü tencerede yemek pişirirken, tencere kapağı açılıp kapatılamayacağı için su miktarı önceden ayarlanmalı ve tencerenin kullanma talimatları dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Düdüklü tencerelerde pişirilecek gıdalar için süre ve buhar çıkış kademesi kullanma talimatlarında belirtilmiştir ve lezzetli yemekler için bu talimatların dışına çıkılmamalıdır.
Düdüklü tencerenin ağzına kadar doldurulmaması gerekir. Bol miktarda yemek pişirmek için düdüklü tencere kullanacaksanız, büyük boy bir ürün seçebilirsiniz.

Düdüklüde yemek pişirirken nelere dikkat edilmelidir?

Düdüklü tencerelerin modellerine göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Aşağıda düdüklü tencere kullanırken genel olarak dikkat etmeniz gerekenleri okuyabilirsiniz.

 • Düdüklü tencerenizin kullanma talimatlarını dikkatlice okuyun ve ilk kullanımdan önce tencerenizi iyice dezenfekte edin.
 • Düdüklü tencere kapağının tam yerleştiğinden emin olun.
 • Tencere için belirtilen maksimum seviyeye kadar su koyun.
 • Sebze yemeklerinize su ilavesi yaparken sebzelerin de suyunu salacağını hesaba katın. Çok su koymayın.
 • Basınç ayar valfini yemeğin türüne göre uygun kademeye getirin.
 • Ocağı yüksek ateşte yakın ve basınç kilit sisteminden buhar çıkışını bekleyin.
 • Sabit buhar çıkışı başladığında ateşi kısın ve ısı girişini azaltın. Pişme süresini bu aşamadan sonra başlatın.
 • Süre tamamlandığında ocağı kapatın ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra basınç ayar valfinden buharın tamamen çıkmasını sağlayın.
 • Buhar tam çıkmadan kapağı açmayın.
 • Tencerenizle işiniz bittiğinde kapak contasında ve tencere içinde yemek kalıntısı kalmadığından emin olun.

Düdüklüde en iyi ne pişirilir?

Düdüklü tencereler yemek pişirmenin en sağlıklı ve en tasarruflu yollarından biridir. Düdüklü tencerede yemekler az su ilavesi ile kendi suyunda çok daha sağlıklı bir şekilde pişer. Haşlama süresi en uzun gıdalardan biri olan et ürünleri düdüklü tencere ile çok daha kısa sürede pişirilebilmektedir.